Loading... Please wait...

Wonderful men with a crank (Báječní muži s klikou) DVD 1978 Mesés Férfiak Kurblival / Directed by Jiri Menzel / Starring: Rudolf Hrusinsky, Vladimir Mensik, Vlasta Fabianová

$19.99
SKU:
5999545587051
Weight:
5.00 Ounces
Quantity:

Product Description

Wonderful men with a crank (Báječní muži s klikou) DVD 1978 Mesés Férfiak Kurblival / Directed by Jiri Menzel / Starring: Rudolf Hrusinsky, Vladimir Mensik, Vlasta Fabianová

UPC 5999545587051

MADE IN Hungary

REGION 2 PAL DVD

AUDIO: Czech 2.0, Hungarian 2.0

Subtitles: Hungarian

TOTAL RUNTIME: 83 MINUTES

 

English Summary:

Returning home to Prague, the magician Pasparte, an owner of a circus caravan, meets his dying colleague who entrusts his beautiful daughter Aloisie to his care. In Prague they all take up their lodgings at the house At Blue Fish in which they intend to arrange the programs. The firm is owned by widow Evzenie with whom Pasparte shares flat and bed. Evzenie is jealous of Aloisie therefore Pasparte sends Aloisie as a housewife to the single man Jakub Kolenatý who earns his living by photographing and wants to record the revived pictures of Prague. Pasparte wants to found in Prague the first permanent Czech movie theatre in which there would be projected also the original Czech films. 

 

Hungarian Summary:

Mutatványosok járják a világot rozoga cirkuszkocsijukkal, kifeszített lepedőkön mutogatva az önjelölt rendezők, operatőrök, szereplők néhány perces produktumait. Egyikük, Pasparte voltaképpen bűvész; kezdetben csak mutatványaihoz indítja be a kurblis vetítőgépet, mialatt leánya muzsikával kíséri. Aztán egyszer számos tekercset örököl elhunyt társától, s a filmekkel együtt árván maradt lányát is. Pasparte nemsokára felfigyel egy megszállott operatőr, Kolenaty műveire, s álmodozni kezd egy állandó mozi megnyitásáról.

 

Cast / Szereplők:

 • Rudolf Hrušínský - Pasparte
 • Vladimír Menšík - Slapeta
 • Jiří Menzel - Kolenatý
 • Vlasta Fabianová - Emílie Kolárová-Mladá
 • Blažena Holišová - Evzenie
 • Jaromíra Mílová - Pepicka
 • Josef Kemr - Benjamín
 • Oldřich Vlček - Berousek
 • Josef Somr - Ourada
 • Vladimír Huber - Hynek
 • Marie Rosulková - Madame
 • Hana Buresová - Aloisie

 

 

Those Wonderful Movie Cranks
Directed by Jiří Menzel
Produced by Jan Suster
Written by Jirí Menzel
Oldřich Vlček
Starring Rudolf Hrušínský
Cinematography Jaromír Sofr
Edited by Jiří Brožek
Release date
 • 10 September 1979
Running time
83 minutes
Country Czechoslovakia
Language Czech

 

Báječní muži s klikou je osmý samostatný celovečerní film režiséra Jiřího Menzela z roku 1978. Vypráví o počátcích české kinematografie, kouzelníku a majiteli promítacího přístroje Paspartovi (má připomínat Viktora Ponrepa) a Janu Kolenatém (Jan Kříženecký). Pasparte sní o tom, že jednou otevře vlastní stálý biograf v Praze. Je však bez prostředků a tak objíždí venkov se svým představením… Film byl natočen podle němého filmu Dostaveníčko ve mlýnici.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Product Reviews

This product hasn't received any reviews yet. Be the first to review this product!

Customers also viewed

Click the button below to add the Wonderful men with a crank (Báječní muži s klikou) DVD 1978 Mesés Férfiak Kurblival / Directed by Jiri Menzel / Starring: Rudolf Hrusinsky, Vladimir Mensik, Vlasta Fabianová to your wish list.