Loading... Please wait...

Poutníkova cesta by John Bunyan - z tohoto světa do světa budoucího / Czech Language edition of the Pilgrim's progress / Stefanos 2017 / Hardcover / Illustrations by Harold Copping

$39.99
SKU:
9788087081617
Weight:
20.00 Ounces

Out of Stock

Product Description

Poutníkova cesta by John Bunyan - z tohoto světa do světa budoucího / Czech Language edition of the Pilgrim's progress / Stefanos 2017 / Hardcover / Illustrations by Harold Copping

HARDCOVER 2017

ISBN: 9788087081617  /  978-8087081617

ISBN-10: 8087081617

PAGES: 215

PUBLISHER: Stefanos

LANGUAGE: Czech

 

Poutníkova cesta z tohoto světa do světa budoucího je slavná alegorie předznamenávající vznik románu jako žánru, poprvé vydaná v roce 1678. Je všeobecně považována za jeden z nejdůležitějších náboženských spisů v historii anglické literatury. V průběhu následujících tří staletí byla Poutníkova cesta přeložena do více než dvou set jazyků a až do dnešních dnů se román dočkává stále nových vydání po celém světě. České překlady tohoto alegorického putování křesťana ze světa zkázy plného nástrah do věčné nebeské blaženosti se objevují již od 19. století.
V tomto novém vydání přináší nakladatelství Stefanos moderní, ale již osvědčený překlad Tomáše Míky. Kniha obsahuje rovněž dobové ilustrace Harolda Coppinga, uznávaného anglického ilustrátora Bible.

 

English Description:

This famous story of man's progress through life in search of salvation remains one of the most entertaining allegories of faith ever written. Set against realistic backdrops of town and country, the powerful drama of the pilgrim's trials and temptations follows him in his harrowing journey to the Celestial City.

 

John Bunyan, a Christian writer and preacher, was born at Harrowden (one mile south-east of Bedford), in the Parish of Elstow, England. He wrote The Pilgrim's Progress, arguably the most famous published Christian allegory. In the Church of England he is remembered with a Lesser Festival on 30 August.

 

Product Reviews

This product hasn't received any reviews yet. Be the first to review this product!

Customers also viewed

Click the button below to add the Poutníkova cesta by John Bunyan - z tohoto světa do světa budoucího / Czech Language edition of the Pilgrim's progress / Stefanos 2017 / Hardcover / Illustrations by Harold Copping to your wish list.