Loading... Please wait...

Kurtlar Vadisi: Irak DVD 2006 Valley of the Wolves: Iraq / Directed by Serdar Akar / Starring: Necati Şaşmaz, Abdikariim Tahliil, Billy Zane, Ghassan Massoud, Gary Busey, Diego Serrano, Gürkan Uygun, Bergüzar Korel

$19.99
SKU:
8697762800959
Weight:
5.00 Ounces
Quantity:

Product Description

Kurtlar Vadisi: Irak DVD 2006 Valley of the Wolves: Iraq / Directed by Serdar Akar / Starring: Necati Şaşmaz, Abdikariim Tahliil, Billy Zane, Ghassan Massoud, Gary Busey, Diego Serrano, Gürkan Uygun, Bergüzar Korel

UPC 8697762800959

REGION 2 PAL DVD

MADE IN Turkey

AUDIO: Turkish 2.0, Turkish 5.1

SUBTITLES: English, Turkish, German

Total Runtime: 122 MINUTES

 

English Summary:

Valley of the Wolves: Iraq (Turkish: Kurtlar Vadisi: Irak) is a 2006 Turkish action film directed by Serdar Akar and starring Necati Şaşmaz, Billy Zane and Ghassan Massoud. The story concerns a Turkish commando team which goes to Iraq to track down the US military commander responsible for the Hood event.

The film is set during the occupation of Iraq and includes references to other real events such as the Abu Ghraib prison scandal. The film, which went on nationwide general release across Turkey on February 3, 2006, was the highest-grossing Turkish films of 2006 and is one of the most expensive Turkish films ever made.

The film opens with a fictional depiction of a real-life incident, the "Hood event". On July 4, 2003, the Turkish soldiers believe they are having an ordinary visit from their NATO allies, but a sudden change occurs, and 11 allied Turkish special forces soldiers and 13 civilians are arrested by Colonel Sam William Marshall (Billy Zane), in the northern Iraq town of Sulaymaniyah. They are forced to wear hoods while in detention, and are released some time later.

 

Turkish Summary:

Kurtlar Vadisi Irak, yönetmenliğini Serdar Akar'ın yaptığı 2006 yapımı Türk filmi. Türk yapımı Fetih 1453'ten sonra en pahalı bütçeye sahip (14 milyon $) bir film olup konusu itibarıyla ABD Temsilciler Meclisinde Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'a Amerikan Hükûmetinin uluslararası tutumu ve dünya tarafından nasıl görüldüğüne dair sözlü soru önergesi verdirten Türkiye'nin 83. kuruluş yıldönümüne özel ilk filmdir.

4 Temmuz 2003 günü Kuzey Irak'ta Türk karargahına Amerikan askerileri baskın yapıp Türk askerlerini tutuklayıp başlarına çuval geçirmişlerdir.Polat Alemdar bu olayın intikamını almak için Irak'a gitmiştir. Amerikan komutan Sam William Marshall ve askerlerine yaptığı planla başlarına çuval geçirip gazetecilerin onları fotoğraflarını çekmesini ister ama Sam elindeki koz sayesinde kurtulmuştur Polat ve ekibi plan değiştirip Sam'i öldürmek isterler,Amerikalılar düğünde havaya ateş açan insanları terörist diye tutuklayarak organlarını alıp ülkelere satmaktadır Leyla kendi düğününde eşi öldürüldükten sonra Amerikalı askerlere büyük bir nefret duymaktadır. Polat pazar yerinde Sam öldürmek ister. Leyla'nın akrabası Ali ölen oğlunun intikamını almak için canlı bomba olmuştur ve pazar yerinde patlamıştır Sam ufak bir yara almıştır Amerikan askerleri ve diğer insanlar arasında çok sayıda ölü ve yaralı vardır Erhan, Abdülhey ve Memati olay yerinden kaçarlar Polat'ın peşine iki Amerikan askeri takılır Polat ikisini de öldürür ve buluşmaları gereken yerde adamlarıyla buluşur Amerikan askerleri saklandıkları yeri bulup baskın yapmıştır Polat ve adamları kaçarlar Leyla onları saklamıştır. Polat ve adamları kurtulur Polat yeni bir plan yapar Sam'e gelecek olan piyanonun içine bomba koyarlar Sam bombadan kurtulur ve Askerlerle köye saldırır Polat ve ekibi yaralanır ama askerileri öldürmeyi başarırlar Sam Leyla'yı öldürmüştür Polat Sam ile teke tek kavgada Leyla'nın hançeri ile Sam'i öldürür.

 

Cast / Oyuncular

 

Directed by Serdar Akar
Sadullah Sentürk
Produced by Raci Şaşmaz
Written by Kral Raci
Bahadır Özdener
Soner Yalcin (concept creator)
Starring Necati Şaşmaz
Abdikariim Tahliil
Billy Zane
Ghassan Massoud
Gary Busey
Diego Serrano
Gürkan Uygun
Bergüzar Korel
Music by Gökhan Kırdar
Distributed by Pana Film
Release date
  • February 3, 2006
Running time
122 min.
Country Turkey
   

 

kurtlar-vadisi-irak-dvd-2006-valley-of-the-wolves-iraq-directed-by-serdar-akar-starring-necati-a-maz-abdikariim-tahliil-billy-zane-ghassan-massoud-gary-busey-diego-serrano-g-rkan-uygun-berg-zar-korel-1-.jpg

kurtlar-vadisi-irak-dvd-2006-valley-of-the-wolves-iraq-directed-by-serdar-akar-starring-necati-a-maz-abdikariim-tahliil-billy-zane-ghassan-massoud-gary-busey-diego-serrano-g-rkan-uygun-berg-zar-korel-3-.jpg

 

 

 

 

Product Reviews

This product hasn't received any reviews yet. Be the first to review this product!

Customers also viewed

Click the button below to add the Kurtlar Vadisi: Irak DVD 2006 Valley of the Wolves: Iraq / Directed by Serdar Akar / Starring: Necati Şaşmaz, Abdikariim Tahliil, Billy Zane, Ghassan Massoud, Gary Busey, Diego Serrano, Gürkan Uygun, Bergüzar Korel to your wish list.