Loading... Please wait...

The Cottage Near a Wood DVD 1976 Magány az erdőszélen (Na samoté u lesa) / Directed by Jiri Menzel / Starring: Daniela Kolarova, Josef Kemr, Zdenek Sverák, Jan Triska

$12.99
SKU:
5999545587044
Weight:
5.00 Ounces
Quantity:

Product Description

The Cottage Near a Wood DVD 1976 Magány az erdőszélen (Na samoté u lesa) / Directed by Jiri Menzel / Starring: Daniela Kolarova, Josef Kemr, Zdenek Sverák, Jan Triska

UPC 5999545587044

REGION 2 PAL DVD  

MADE IN HUNGARY

AUDIO: Czech 2.0, Hungarian 2.0

SUBTITLES: Hungarian

Runtime: 95 minutes

 

English Summary:

Seclusion Near a Forest (Czech: Na samotě u lesa) is a 1976 Czechoslovak comedy film directed by Jiří Menzel. Filming took place near Radešice (the summerhouse scenes) and in Svatý Jan (the funeral and the bar fight).

An ordinary Prague family, the Lavičkas, yearn for a cottage in the countryside. One of their friends has managed to get a country residence by living in a decommissioned mill. Another is building a house there from scratch and has hired a bricklayer—who lets his employer do all the work. A third has succeeded in buying a cottage but with its elderly former owners still in residence, and is trying to evict them by such means as digging a moat across the front door and stopping up their chimney.

Undeterred by such obstacles, the Lavičkas visit a cottage belonging to a charismatic old farmer, Mr. Komárek (Josef Kemr), and are charmed by it, despite a few rotting floorboards and an odor of mildew. Mr. Komárek, to their surprise, offers to sell them the house, saying that he plans to sell his cow, sow no new crops, and move to Slovakia to live with his son. In the meantime, he will rent them a room. After Toník, a friend of Mr. Komárek's, puts a new floor in the spare bedroom, the Lavičkas move in. Their children almost immediately start addressing Mr. Komárek as Grandpa and join him in collecting eggs from the chickens and in listening to fairy tales read aloud on the radio. Fleas, free-roaming chickens, and a lack of electricity get on the nerves of Věra Lavičková, but her husband, Oldřich, remains smitten with country life.

 

Czech Summary:

Film vypráví o obyčejné pražské rodince Lavičkových a její snaze výhodně získat domek na venkově. Lavičkovi se domluví se svérázným starým panem Komárkem (Josef Kemr), že si pronajmou místnost v jeho chaloupce a on tam bude bydlet až do jara, kdy se odstěhuje za synem na Slovensko a dům jim prodá. Jak ale čas plyne, nevypadá to, že by se pan Komárek chystal k odchodu, a zatímco Věra Lavičková naléhá na svého muže, aby panu Komárkovi připomněl jeho záměr se odstěhovat, Oldřich se k tomu nemá a naopak se s dobráckým dědou spřátelí...

 

Hungarian Summary:

Lavirkáék mindenáron nyaralót szeretnének, megkörnyékezik hát Komárek bácsit, aki egy gyönyörű telken lakik az erdő szélén. Minden jóval elhalmozzák az öreget, de annak valahogy mégsem akarózik elköltözni a házából.
 
 

Cast / Hlavní role/ Szereplők:

Josef Kemr
Zdeněk Svěrák
Daniela Kolářová
Marie Hradilková
Martin Hradilek
Ladislav Smoljak
Naďa Urbánková
Jan Tříska
Zdeněk Blažek
Alois Liškutín
František Řehák
Václav Trégl
Vlasta Jelínková
Oldřich Vlach
František Kovářík
Míla Myslíková
Eugen Jegorov
Miloslav Štibich
Petr Brukner
Jaroslav Vozáb
Karel Fiala
Karel Hovorka st.
Rudolf Kalina
Miloš Šustr
Jan Waldmann
Alois Vachek
Karla Chadimová
Vlastimil Brodský
Miloň Čepelka
Jaroslav Weigel
 
 
Directed by Jiří Menzel
Written by Ladislav Smoljak
Zdeněk Svěrák
Starring Josef Kemr
Zdeněk Svěrák
Daniela Kolářová
Marie Hradilková
Martin Hradilek
Ladislav Smoljak
Naďa Urbánková
Jan Tříska
Václav Trégl
Míla Myslíková
Vlastimil Brodský
Jaroslav Weigel
Music by Jiří Šust
Cinematography Jaromír Šofr
Release date
1 September 1976
Running time
95 minutes
Country Czechoslovakia
Language Czech
 
the-cottage-near-a-wood-dvd-1976-mag-ny-az-erd-sz-len-na-samot-u-lesa-1.jpg
 
 
the-cottage-near-a-wood-dvd-1976-mag-ny-az-erd-sz-len-na-samot-u-lesa-2.jpg
 

 

 

Product Reviews

This product hasn't received any reviews yet. Be the first to review this product!

Customers also viewed

Click the button below to add the The Cottage Near a Wood DVD 1976 Magány az erdőszélen (Na samoté u lesa) / Directed by Jiri Menzel / Starring: Daniela Kolarova, Josef Kemr, Zdenek Sverák, Jan Triska to your wish list.