Description
Göcsej szabadidő és turistatérkép / 1 : 50.000 / Tourist and free-time map of the Göcsej region / Hungarian, English and German legend
ISBN 9789632570273 / 978-9632570273
ISBN-10: 9632570278
PUBLISHER: MH TÉSZ 2006
Maps by: TopoMap
Felelős kiadó: Buga László mérnök ezredes
Hungarian Summary:
Göcsej mintegy 650 négyzetkilométeren terül el a Zalai-dombságon belül. Az ország legcsapadékosabb [900 mm/év] és egyik legerdősültebb vidéke. Folyóvölgyekkel szabdalt, dimbes-dombos, vadregényes táj. Tölgyesekkel, bükkösökkel, égerligetekkel tarkított, vadban gazdag vidék. Legmagasabb pontja a Kandikó [302 m], Göcsej Mount Everestje, de nálunk minden domb: hegy. Göcsej a természeti-éghajlati viszonyok miatt sokáig érintetlen elzártságban létezett. A felázott utak, a szinte áthatolhatatlan erdők gyakran hónapokra lehetetlenné tették a közlekedést, a vidék elhagyását. [Valószínűleg innen eredeztethető a sötét Zala pejoratív kifejezése, de ez legyen majd egy másik írás tárgya.] Ez gátolta ugyan a fejlődést, a polgárosodást, de lehetővé tette, hogy az országban talán itt maradt fent legtovább az archaikus, paraszti kultúra.
Göcsejhez mintegy 90 települést sorolhatunk, köztük a jellegzetes szegeket. Zalaegerszegtől nyugatra találjuk ezeket, az őrségi szerekkel megegyező típusú falvakat. Milejszeg, Kustánszeg, Gombosszeg, Pálfiszeg az alapító családokról kapták a nevüket. Ezek a helységek nem utcás rendbe tömörülnek, hanem a házcsoportok elszórva találhatóak meg a domboldalakon, dombhátakon. Maga a „szeg”-kifejezés onnan eredhet, hogy az egy családhoz tartozó birtokrészeket az erdők „szegletéből” hasították ki. E szegek vidékén éltek azok a református kisnemesek, akik életmódjukban nem sokban különböztek a Göcsej déli részén élő rekatolizált jobbágytársadalomtól. Egyes kutatók szerint a szegek vidéke az igazi Göcsej, maga Göcsej.
English Summary:
Göcsej is a geographic and ethnic region within Zala County, Hungary.
Göcsej is a region of steep hills, bordered by the Zala, Kerka, and Válicka rivers; however, its ethnic boundary does not exactly align with these geographic boundaries. Göcsej has a sub-alpine climate and vegetation. Although it gets the most precipitation in Hungary, the soil is barely suitable for crop production. As late as the beginning of the 19th century, the hills were covered by huge oaks, European Beech, and Scots Pines. The slopes and hilltops have yellowish-red, clayey soil and the valleys, before drainages projects started in the 20th century, used to have boggy marshlands. As the valleys flooded at snow melting or after heavy rains, the original settlers built mostly on the slopes, less often on the ridges or crests of hills.