null

Acta Rákócziana DVD ROM A Károlyi levéltár Rákóczi-kori iratai / Edited by Laczlavik György / Contributors: Avar Anton, Mészáros Kálmán, Czikkelyné Nagy Erika

(No reviews yet) Write a Review
$139.99
SKU:
9789636312145
UPC:
9789636312145
Weight:
5.00 Ounces
Adding to cart… The item has been added

Product Overview

Acta Rákócziana DVD ROM 2011 A Károlyi levéltár Rákóczi-kori iratai / Edited by Laczlavik György / Contributors: Avar Anton, Mészáros Kálmán, Czikkelyné Nagy Erika

ISBN: 9789636312145 / 978-9636312145

ISBN-10: 9636312141

PC DVD ROM

MADE IN HUNGARY

 

Hungarian Summary:

A Magyar Országos Levéltár e lemezen a Károlyi Sándor által az Acta Rákócziana sorozatban (MOL, P 396 - 1.) összegyűjtött iratok digitális másolatait adja közre - közel 30 000 felvételen - a szatmári békekötés 300. évfordulója alkalmából. Károlyi Sándor (1669-1743) a Rákóczi-szabadságharc (1703-1711) egyik legaktívabb fővezére volt. Nagy szerepe volt a harcokat lezáró, 300 évvel ezelőtt megkötött szatmári béke (1711) megteremtésében. Az általa összegyűjtött iratok a Rákóczi-szabadságharc majd minden problémakörét felölelő, egyedülállóan gazdag forrásegyüttest alkotnak. A lemezen a Károlyi család nemzetségi levéltára missilis gyűjteményének (P 398) Rákóczi-kori levelei mellett, mintegy ráadásként, a Károlyi levéltár eddig még publikálatlan mustrakönyvei is megtekinthetők.

 

Laczlavik György 1975. május 28-án született Jászberényben. Az általános iskolai tanulmányait Szolnokon végezte, majd 1993-ban érettségizett a Verseghy Ferenc Gimnáziumban. Már a középiskolában fokozott érdeklődést mutatott a történelem, illetve a történettudomány iránt, ami nemcsak a szervezett iskolai tanórákon, hanem különböző tanulmányi versenyeken való részvételben is megnyilvánult. 1993-ban például I. helyezést ért el a Jász-Nagykun-Szolnok megyei történelem versenyen.

A gimnázium befejeztével nem volt kérdéses, hogy az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának történelem szakán folytatja tanulmányait. A középkori és kora újkori magyar történelem forrásainak mind jobb megismerése céljából 1995-ben felvételizett az egyetem levéltár szakára. Az egyetem első évétől kezdve részt vett a kötelező latin nyelvi stúdiumokon, majd különböző önállóan választott forrásolvasási szemináriumokon. Ezeknek köszönhetően 1996-ban latin szakon is sikeres felvételi vizsgát tett. Latin szakos tanulmányait azonban, a nyelvi alapvizsga letétele után, a közösség érdekében folytatott tevékenységei miatt félbeszakította.

Történelem szakon 2000-ben, levéltár szakon pedig 2004-ben diplomázott. Levéltár szakos tanulmányai során „találta meg” jelenlegi témája, Várday Pál pályafutása, amellyel doktori iskolába is jelentkezett. 2003–2006 között látogatta az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Történelemtudományi Doktori Iskolájának Kora újkori Magyar Történelem Programját. 2004-ben elnyerte a Collegium Hungaricum két hónapos bécsi ösztöndíját is. 2012-ben védte meg „Egy politikus főpap a 16. század első felében. Várday Pál esztergomi érsek, királyi helytartó pályafutása” c. doktori disszertációját.

2002. január 15-től dolgozik a Magyar Országos Levéltárban, kezdetben a Főigazgatói Titkárságon, majd 2002. november 1-től a MOL III. (Magánlevéltárak és gyűjtemények) főosztályának munkatársaként. Itt 2003-tól a Károlyi levéltár referense, majd 2008-tól a Mohács utáni gyűjtemény is az ő gondozása alá került. Referenciájához kapcsolódóan több konferencián is előadott, illetve jelent meg publikációja. 2010-től szerkesztőségi tagja a Turul c. folyóiratnak, amely munkáját, korábban mint szerkesztőségi titkár is segítette.

 

A Károlyi levéltár Rákóczi-kori iratai

1. Lajstromozott iratok (regestrata)
Károlyi azonban nem csupán megőrizte, hanem a békekötés után lajstromoztatta és (alapvetően időrend szerint) rendeztette is a szabadságharc alatt keletkezett iratait.

A Ser. I. jelzetű misszilis-anyag, mint címe (Missiles diversorum ad Alexandrum Károlyi) is mutatja, a Károlyi Sándorhoz írott, 1703 és 1711 között keletkezett leveleket tartalmazza. Eredetileg a fejedelem levelei is itt szerepeltek, az adott hónap első fascikulusának elején, önálló számozással (pl. 1704. ápr. Fasc. 1. A. Litterae Principales, No. 1–9.), de utóbb Rákóczi leveleit kiemelték, és bekötve önálló sorozatba (Ser. II. Missiles Francisci Rákóczi ad Alexandrum Károlyi) rendezték. A fejedelem levelei után rend szerint Bercsényi leveleit kivonatolták a lajstromozók, majd a magasabb rangú, illetve Károlyival szorosabb (rokoni) kapcsolatban álló tábornokok: Forgách Simon, Esterházy Antal, id. Barkóczy Ferenc, Palocsay György, illetve családtagok: Károlyi Sándorné Barkóczy Krisztina és özv. Barkóczy Györgyné Koháry Judit levelei következtek. (Barkóczy Ferenc Károlyiné nagybátyja, Koháry Judit Károlyiné anyja, Palocsay György pedig Károlyi unokaöccse volt.)

Az iratanyag további részéből az alacsonyabb rangú (Károlyi parancsnoksága alá beosztott) katonatisztek (pl. Sennyey Ferenc, Jósika Dániel, Perényi Miklós, Esze Tamás, újvárosi Szőcs János, Bóné András, Krucsay János brigadérosok és ezredesek), a hadellátást irányító szakemberek (Orosz György, Krucsay Márton és Eötvös Miklós hadbiztosok) jelentéseit, valamint a tiszántúli főkapitánysághoz tartozó vármegyék és települések vezetőinek leveleit emelhetjük ki. Ezek között is jelentősek Debrecen főbíráinak (Dobozi Istvánnak, Diószeghy Sámuelnek és Komáromi Csipkés Györgynek), valamint a Károlyi főispánsága alá tartozó Szatmár vármegye tisztségviselőinek (pl. Klobusiczky György és Kende Zsigmond alispánoknak) missilisei.

Az Extractus Literarum címet viselő vaskos kötetbe ez időbeli levelei jelentős részének tartalmi kivonatát bejegyezték, s a lajstromozással párhuzamosan hónapok szerinti fascikulusokba rendezték az iratokat. A levelek számától függően hónaponként egy–négy, számmal és betűvel jelzett fascikulust alakítottak ki, a csomókon belül többnyire újrakezdődő sorszámozással (pl. 1704. ápr. Fasc. 1. A. No. 1–30.; 1705. máj. Fasc. 3. C. No. 1–78.).

Az iratanyag feldolgozása ebben a korabeli segédletben szereplő adatok rögzítésével kezdődött, amit az eredeti iratok ellenőrzése követett. Az adatbázisban szereplő 10696 db rekordból 7066 db, vagyis a feldolgozott iratok csaknem 2/3-a lajstromozott. Ezekből azonban kevesebb mint 72% (5087 db) található ma is ebben a sorozatban. A többiről csak az Extractus Literarum segítségével alkothatunk képet. Egy részüket (660 db) ezek alapján sikerült a Károlyi család missilisei (P 398), vagy más hazai levéltárak gyűjteményeiben azonosítani, egy nagy hányad (1319 db, kb. 18%) hollétéről azonban semmit sem tudunk.

2. Lajstromozatlan iratok (irregestrata)

Számos olyan levél akad, amelynek nem Károlyi volt az eredeti címzettje. Ezek zömmel egy-egy Károlyinak írt levél mellékletei voltak. Az is előfordul, hogy a lajstromozott, kivonatolt misszilisek mellékletei idővel elszakadtak a provenienciájukat meghatározó levéltől, és ezeket az Extractus Literarumba sem vezették be. Más, Károlyihoz címzett levelek esetében is előfordul, hogy kimaradtak a lajstromkönyvből. Ez a tendencia évenként egyre jellemzőbb: 1704-ben még mindössze 20, 1705-ben 45, 1706-ban 79, 1707-ben 60, 1708-ban azonban már 1194 db irat található a lajstromozatlan (irregestrata) részben, de 1709-ben is 414 db, 1710-ből pedig 817 db. Összesen 2724 db, az iratok mintegy negyede.

A misszilisek mellett (részben azok mellékleteiként) más irattípusok is szép számmal akadnak az Acta Rákócziana első sorozatában. Ilyenek pl. a különböző összeírások (katonák, hadifoglyok névjegyzékei, alakulatok létszámtáblázatai), számadások, elismervények, vizsgálati jegyzőkönyvek, instrukciók stb.

3. Lajstromozatlan iratok (irregestrata) kiegészítés

Külön feladatot jelentett annak az 1231 db iratnak a feldolgozása, amire a Károlyi Levéltár reponenda részében bukkantunk. Ezekből 906 szerepel jelen sorozat külön altételeként. A többit (mintegy negyed részét) sikerült a lajstromozott iratok közé visszahelyeznünk, ezért ezek már csak ott szerepelnek.

 

Reviews

(No reviews yet) Write a Review