null

Európai gyermekdalok 2. Dél és Kelet - Európa / Válogatta és közreadja: Forrai Katalin / Reich Károly Illusztrációival / A szöveget fodrította és írta: Csukás István, Károlyi Amy, és Weöres Sándor / EUROPEAN CHILDREN'S SONGS 2

Móra Könyvkiadó

(No reviews yet) Write a Review
$17.99
SKU:
9789631193572
UPC:
9789631193572
Weight:
15.00 Ounces
Adding to cart… The item has been added

Product Overview

Európai gyermekdalok 2. Dél és Kelet - Európa / Válogatta és közreadja: Forrai Katalin / Reich Károly Illusztrációival / A szöveget fodrította és írta: Csukás István, Károlyi Amy, és Weöres Sándor EUROPEAN CHILDREN'S SONGS

Illusztrálta: Reich Károly

A szöveget fodrította és írta: Csukás István, Károlyi Amy, és Weöres Sándor 

Nyelv: Magyar / Hungarian Language
Szerző: Forrai Katalin
Kiadó: MÓRA FERENC IFJÚSÁGI KÖNYVKIADÓ ZRT
Oldalszám: 88
Megjelenés: 2013
Kötés: Kötött / HARDCOVER
ISBN: 9789631193572 / 978-9631193572
ISBN-10: 9631193578
 
 

Éneklés közben ízelítőt kapunk a kisebb és nagyobb nemzetek kultúrájából, a dalok segítségével képzeletben bejárhatjuk az egész kontinenst. A csaknem százharminc dal között mindenki találhat kedvére valót: legyen az népdal, műdal, vicces gyerekdal vagy éppen szomorú melódia.

Gyerekeknek, szülőknek és pedagógusoknak egyaránt szól ez a kétkötetes gyűjtemény, amely éppen olyan sokszínű és változatos, mint maga Európa. Találhatunk benne altatódalt, kicsiknek való játékos éneket, de táncba hívó, tréfás dalocskát is.

Éneklés közben ízelítőt kapunk a kisebb és nagyobb nemzetek kultúrájából, a dalok segítségével képzeletben bejárhatjuk az egész kontinenst. A csaknem százharminc dal között mindenki találhat kedvére valót: legyen az népdal, műdal, vicces gyerekdal vagy éppen szomorú melódia.

A magyar szövegeket kiváló magyar költők, Weöres Sándor, Károlyi Amy és Csukás István írták, a könyv hangulatos illusztrációit Reich Károly készítette.

Az első kötetben Észak-, Nyugat- és Közép-Európa gyermekdalai találhatók.

Nehéz meghatározni a gyermekkort az évek számával, ugyanígy nehéz elválasztani a gyermekdalokat a felnőttek dalaitól. Sok európai népnél nem is tudunk különbséget tenni a kettő között. Ezért e gyűjteményben is az édesanya altatóját, a kicsinyek énekes játékát, az ifjak tréfálkozó vagy táncba hívó dalát mind egy csokorba kötöttük. Minthogy a napjainkban is változó államhatárok nem esnek egybe sem a nyelvhasználat sem a nemzeti kultúrák határaival, kétkötetes gyűjteményünket - itt-ott kényszerű következetlenséggel - a "népek térképe" szerint állítottuk össze, egyaránt ajánlva gyerekeknek, szülőknek, pedagógusoknak.

 

Forrai Katalin
1926–2004

Élt köztünk egy kedves arcú, harmóniát sugárzó nő, akit már fiatalon egy fél ország Kati néninek hívott. Mire tényleg kijárt neki a „néni”, addigra életműve, a zene iránti olthatatlan vonzalma örökifjúvá varázsolta arcát, tekintetét.

Forrai Katalin évtizedeken át a magyar zenepedagógia nagyköveteként járta a világot, népszerűsítette a Kodály-módszert, illetve az annak alapján kidolgozott saját zenei nevelési rendszerét, amelynek középpontjában az óvodáskori fejlesztés, a zene, a mozgás és a játék összekapcsolása állt. Forrai Katalin azonban nem a nagy nemzetközi konferenciatermek pulpitusán érezte magát igazán otthon, hanem az óvodai csoportszobákban, a modern paneles, kertes ovikban éppúgy, mint a kis falusi, sokszor düledező, óvodának nemigen alkalmas épületekben, csillogó szemű, éneklő kisgyerekek között, módszereit alkalmazó, szavaira, tiszta hangjára figyelő óvónők, tanítók karéjában. Az általa három és fél évtizeden át vezetett óvodai ének-zene foglalkozásokat a Magyar Rádió hangarchívumában több száz órányi felvétel rögzíti. Érdemes belehallgatni ezekbe a felvételekbe, az énekhang sokféle árnyalata, dinamikája, változatossága mindennél jobban kifejezi személyisége ezernyi színét, lelkének gazdagságát, a gyerekek nyelvén való tudását.

Mesterével, Kodály Zoltánnal és többi tanítványtársával együtt hirdette, hogy az ének, a zene a személyiségformálás, a legfontosabb emberi alapértékek közvetítésének egyik leghatásosabb eszköze. Hitt abban, hogy a kisgyermekkorban kell szükségletté tenni az érzelmek énekléssel történő kifejezését, hogy ekkor kell megízleltetni az együtténeklés örömforrást jelentő élményét. Számos zenepedagógiai műben fogalmazta meg ennek pedagógiai elméleti alapjait, s azt a széles módszertani eszköztárat, amellyel mindez megvalósítható.

Mint már utaltunk rá, a magyar zenei nevelés egyik legjelentősebb nemzetközi képviselője volt, hosszan sorolhatóak azok a szervezetek, amelyek tagjaként megismertette a világgal a magyar zenepedagógiát. Tagja volt a Nemzetközi Zenei Nevelési Társaságnak, 1976-tól egy évtizeden át elnöke, majd 1986-tól tiszteletbeli tagja. Hosszú időn át a Nemzetközi Kodály Társaság alelnökeként dolgozott a kodályi örökség megismertetése, terjesztése érdekében. A magyar zenei élet és zenekultúra-terjesztés legfontosabb fórumának, a Zenei Tanácsnak is hosszú időn át az elnöke volt.

Ő mégsem ezekre volt büszke, hanem a tanítványaiból, tisztelőiből köré fonódó hatalmas koszorúra, amely egy-egy hazai konferencián, továbbképzésen vette körül. Hosszú időn át dolgozott az Országos Pedagógiai Intézetben, a hazai zenepedagógiai képzés és továbbképzés kutató-fejlesztő szakértőjeként. Tantervek, óvodai nevelési programok sorának kidolgozását irányította. Módszertani tapasztalatait számos általa írott könyv, összefoglaló munka egy-egy fejezete őrzi. Egyik születésnapi köszöntése alkalmából hosszan mesélt az életéről, s elmondta, hogy két dologra büszke igazán: Az ének az óvodában című könyvére és arra a kislányra, akit az ötvenes évek elején egy falusi kis óvodában ismert meg, és akiből az ő támogatásával énektanár lett, s Svédországtól Ausztráliáig tanítja az óvónőket, tanítókat a magyar zenepedagógia módszereire.

Sok-sok óvódás Kati nénije nem énekel többé, de az óvódákban ma önfeledten éneklő gyerekek hangjában ott szól az ő kristálytiszta hangja, s a dallam pici hibáit korrigáló óvó nénik gondolkodásában, lelkesedésében ott munkál szellemisége, a zene iránti örök alázata.

 

Reich Károly (Balatonszemes1922augusztus 8. – Budapest1988január 7.Kossuth-díjas magyar grafikusművész.

 

Károly Reich (8 August 1922 – 7 September 1988; also written Karoly Reich) was a Hungarian artist, best known for his children's books illustrations and for his original draughtsmanship. His illustrations were popular among Hungarian children throughout his 40-year career,[1] during which he illustrated around 500 books.[2]

 

 img-3098.jpg

img-3082.jpg

img-3083.jpg

img-3084.jpg

img-3085.jpg

img-3091.jpg

img-3097.jpg

 

 

Reviews

(No reviews yet) Write a Review