Loading... Please wait...

Biblia rozpráva o Ježišovi by Sally Lloyd-Jones / Slovak edition of The Jesus Storybook Bible: Every story whispers his name / Illustrated by Jago Silver / Slovenská biblická spoločnost 2016

$29.99
SKU:
9788089846092
Weight:
21.00 Ounces
Quantity:

Product Description

Biblia rozpráva o Ježišovi by Sally Lloyd-Jones / Slovak edition of The Jesus Storybook Bible: Every story whispers his name / Illustrated by Jago Silver / Slovenská biblická spoločnost 2016

HARDCOVER 2016

ISBN: 9788089846092 / 978-8089846092

ISBN-10: 8089846092

PAGES: 352

PUBLISHER: Slovenská biblická spoločnost

LANGUAGE: Slovak / Slovensky

 

 

Detský titul, ktorý vyhral niekoľko cien. Opisuje Príbeh, ktorý stojí za všetkými biblickými príbehmi. Tento Príbeh sa nesie celou Bibliou. V centre tohto Príbehu je dieťa, od ktorého závisí všetko - od Noacha cez Mojžiša a kráľa Dávida každý príbeh šepká Jeho meno. Ježiš je chýbajúci kúsok puzzle – kúsok, ktorý spôsobí, že všetky ostatné kúsky do seba zapadnú úplne dokonale.

Dobre napísaná a ilustrovaná kniha pozýva deti, aby objavili, že Ježiš je centrom veľkého Božieho Príbehu spásy - a je takisto centrom každého príbehu.

Vhodné pre deti od 4 rokov.

 

English Summary:

The Jesus Storybook Bible tells that Story beneath all the stories in the Bible. From Noah to Moses to the great King David, every story points to a Child. The one upon whom everything would depend… There are lots of stories in the Bible. But all the stories are telling one big story. The story of how God loves his children and comes to rescue them. The Jesus Storybook Bible invites children to discover for themselves the one who is at the center of God’s great rescue story — and at the center of their story, too. Because the Bible isn’t a book of rules. Or a book of heroes. The Bible is most of all a story. And at the center of that story is a baby.

 

Product Reviews

This product hasn't received any reviews yet. Be the first to review this product!

Customers also viewed

Click the button below to add the Biblia rozpráva o Ježišovi by Sally Lloyd-Jones / Slovak edition of The Jesus Storybook Bible: Every story whispers his name / Illustrated by Jago Silver / Slovenská biblická spoločnost 2016 to your wish list.